Download GPX file for this article
Матеріал з Вікімандрів


Великий Новгород
noframe
Великий Новгород
noframe
Ярославово дворище
Корисна інформація
Населення 219 947 (2012)
Телефонний код +7 8162
Офіційний сайт

Великий Новгород (також Новгород-на-Волхові) - один з найдавніших російських міст, який залишив помітний слід як у вітчизняній, так і в світовій історії. Він існував на берегах Волхова ще в долітописний період і став відправною точкою всієї російської державності. Уникнувши розграбування під час монгольської навали, Новгород зумів зберегти кілька унікальних пам'яток домонгольської архітектури, а приблизно століття тому під шарами штукатурки старовинних церков були виявлені стародавні фрески, найстаріші з яких відносяться до XII століття, що принесло Новгороду воістину всесвітню популярність. Велика Вітчизняна війна помітно скоротила число місцевих пам'яток, але, завдяки зусиллям реставраторів, частину з них вдалося врятувати, так що стародавні храми Новгорода і його околиць удостоїлися внесення в список ЮНЕСКО. У наш час Новгород - великий обласний центр на північному заході Росії. Він включений в Срібне кільце Росії і вельми популярний у туристів, в тому числі іноземних.

Зрозуміти[ред.]

Заснований в незапам'ятні часи, Великий Новгород кілька століть був торговим, політичним і культурним центром всієї Російської Півночі. Ведучи жваву торгівлю із Західною Європою, місто мало дуже тісні зв'язки з Ганзейським союзом, формально не входячи в нього. З появою спочатку Києва, потім Москви, а пізніше і Санкт-Петербурга, Новгород поступово втратив свою колишню могутність і до XVIII століття перетворився в тихе провінційне місто з величезним числом пам'яток, що нагадують про колишню велич.

У древньому Новгороді переважала дерев'яна забудова, але найбільш значні культові споруди зводилися з каменю. Це, а також те, що Новгород уникнув набігів монголо-татарського війська, дозволяє побачити етапи формування новгородського стилю, що пройшов шлях від наслідування візантійським храмам в особі грандіозного Софійського собору до вершин новгородської архітектури XIV-XV століть, представлених церквами Спаса на Ільїні, Федора Стратилата на Струмку і Петра і Павла в Кожевниках. Після приєднання до Москви самобутня міська архітектура підпала під вплив московських канонів, хоча в пам'ятках XVI століття ще відчувається місцевий колорит. Пізніше розвиток Новгорода йшов у руслі російських традицій. Як і інші міста, він пережив перепланування, що приводить до безглуздих результатів перебудову старих храмів і нове будівництво в усіх дозволених стилях.

На жаль, велика частина стародавніх пам'ятників була зруйнована в роки Великої Вітчизняної війни, а в перші роки відновлювальних робіт через брак будівельних матеріалів були розібрані на цеглу і багато руїн старовинних будівель. Проте, в проекті відновлення міста - його автором був знавець давньоруської архітектури А.В. Щусєв - передбачалося створення міського середовища, де гармонійно співіснують древні пам'ятки і сучасні споруди. І хоча реальні будівельні роботи швидко вийшли за рамки проекту, в цілому, в нинішньому Новгороді вдалося зробити майже неможливе: в історичному центрі сучасні будівлі скромно стоять по сусідству величними церквами, а недолік житлових будинків XVIII-XIX століть з лишком компенсується численними затишними парками і міськими алеями.

Новгород стоїть на річці Волхов, що з'єднує озеро Ільмень з Ладозьким озером. У назві Ільмень наголос ставиться на перший склад.

Історія[ред.]

З датою заснування Новгорода вчені до цих пір не визначилися. Хоча люди жили в цих місцях ще за часів неоліту, найбільш рання з дерев'яних мостових Новгорода датується 930 роком, а під мостовими X століття нерідко знаходять давніші предмети, деякі з яких археологи відносять до VIII століття. Історикам теж не вдалося встановити, коли з'явився Новгород, і вони взяли за його початок умовну дату - 859 рік, під яким він згадується в Никонівському літописі в зв'язку зі смертю місцевого старійшини Гостомисла. З «Повісті временних літ» зрозуміло, що в момент приходу Рюрика в 862 році місто вже існувало. Це ж підтверджують і іноземні джерела: Новгород згадується під 949 роком у праці візантійського імператора Костянтина Багрянородного і фігурує в скандинавських сагах. Як би там не було, до початку XII століття Новгород був центром Новгородської землі, яка включала в себе величезну північну територію, що простягалася від Балтики до Уральських гір.

А.М. Васнецов. Новгородський торг
Битва новгородців з суздальцями в 1170 году
Новгородська берестяна грамота

Якщо не брати до уваги напівміфічного Рюрика, першим достовірним історичним правителем Новгорода був Віщий Олег (879-912), який з часом перебрався до Києва. Пізніше в Новгороді правили хреститель Русі Володимир Святославович (970-988), його син Ярослав Мудрий (1010-1034) і син Володимира Мономаха Мстислав (1088-1094). До XII століття великокнязівська влада помітно ослабла і після повстання 1136 року в Новгороді склалася вечева республіка. Ставши верховним органом правління, віче вирішувало нагальні державні питання, включаючи запрошення / вигнання князів, яких використовували лише в якості найманих воєначальників, до того ж зобов'язавши їх селитися не в місті, а на Городище.

Новгородська республіка проіснувала до 1478 року і за цей час пережила чимало випробувань. З XII століття новгородці регулярно воювали зі шведами, а в XIII столітті їм довелося відбивати набіги німецьких і шведських хрестоносців. У другій половині XII - початку XIII століття вони відбивалися від Володимиро-суздальських князів, а легендарна битва новгородців з суздальцями 1170 року навіть стала одним з іконописних сюжетів. Війська Батия до Новгорода не дійшли, але відкуповуватися від монголів все ж довелося. Новгород здавна вів самостійну торгівлю із західними купцями і в XIV-XV століттях навіть був торговим партнером Ганзейського союзу, забезпечуючи товарообмін між Європою і іншими російськими землями.

У другій половині XV століття Новгородська республіка тричі воювала з Московським князівством, і закінчилися ці війни повною поразкою: новгородські землі відійшли до Москви, частина бояр була вислана до столиці, а символ незалежності Новгорода - вічовий дзвін - пішов за ними. XVI століття запам'ятався двома страшними подіями. 1508 рік приніс голодний мор і страшну пожежу, при якому вигоріла вся Торгова сторона, а опричний погром зими 1569/70 року, на чолі якого став сам Іван Грозний, взагалі обернувся справжньою катастрофою. Шість тижнів людей катували і топили в річці, місто було повністю розграбовано, майно купців, церков і монастирів конфісковано. У Смутні часи місто потрапило під шведську окупацію і, хоча в 1617 році його повернули до Російського царства, він був наполовину спалений, а в живих залишилися всього півтисячі жителів. З заснуванням Петербурга Новгород остаточно втратив своє торгове значення і поступово перетворився в рядове провінційне місто. Переживши адміністративні реформи початку XVIII століття, в 1727 році він став центром Новгородської губернії, а в кінці XVIII століття почалося його регулярне перепланування.

У перші роки радянської влади Новгород продовжував своє скромне існування, переживши ще пару адміністративних реформ. З 15 серпня 1941 по 20 січня 1944 року Новгород був окупований німцями. За роки війни місто і його околиці втратили чимало архітектурних пам'яток, а з музею були вивезені кілька цінних колекцій. Після окупації Новгород потрапив в список міст, що підлягають першочерговому відновленню; заради реставрації його архітектурних пам'яток навіть випустили спеціальну постанову. У перші повоєнні роки через брак будівельних матеріалів частина відносно молодих пам'ятників була розібрана на цеглу. Після розбирання зруйнованих будівель на утворенних пустирях почалися археологічні дослідження, що серйозно змінили уявлення про історію міста. Чи не головним відкриттям післявоєнних років стала знахідка берестяних грамот, які розповіли про повсякденне життя древнього Новгорода. У 1999 році Новгород був офіційно перейменований в Великий Новгород, і ця назва, для приїжджих трохи комічна, швидко стала звичною. На тлі сусіднього Пскова Новгород здається містом процвітаючим, хоча його добробут великою мірою грунтується на близькості до Петербургу, куди жителі міста активно їздять на роботу, тимчасову або постійну. Інститути, які в Новгороді заводи радіоелектроніки позакривали, а ось хімічна промисловість як і раніше відчуває себе непогано. Найбільшим міським підприємством з власною розвиненою інфраструктурою є ВАТ «Акрон», що випускає мінеральні добрива. У пострадянський період в місті з'явилися пара невеликих підприємств: данці звели мінізаводік з виробництва жувальної гумки Дірол, що постачає цим цінним продуктом не тільки всю країну, але навіть і Європу, а Ікея організувала виробництво плит з деревних відходів. Ну і, звичайно, чимала частка міського бізнесу пов'язана з туризмом, що підкоряє життя міста специфічним сезонним, тижневим і добовим ритмам.

Особливості Новгородської церковної архітектури[ред.]

Перша церква з трилопатевим фасадом - церква Різдва Богородиці в Перинском скиті
Одна з вершин новгородського стилю - церква Спаса Преображення на вулиці Ільїна

Древній Новгород був майже повністю дерев'яним. Його першою кам'яною спорудою став побудований Ярославом Мудрим Софійський собор (1045-1050). Стиль п’ятинефного хрестово-купольного собору, який дійшов до нас майже в незмінному вигляді, багато в чому повторює південноруські аналоги, але саме з нього почалося формування самобутнього новгородського стилю, що проіснувало до XVI століття. Нові кам'яні храми з'явилися в місті лише через півстоліття, їх замовниками були багаті князі, що і визначило їх стилістичну схожість з Софійським собором, так само як і з київськими храмами XI-XII століть. З цієї групи церков до нас дійшли Ніколо-Дворищенський собор (1113), вигляд якого відновлений реставраторами вже після війни, і Георгіївський собор Юр'єва монастиря (1119-1130). Близький до цього типу і порівняно невеликий собор Різдва Богородиці в Антонієвому монастирі (1117-1122), що став предтечею пізніших малих храмів. У зовнішньому вигляді, що відбиває і внутрішню структуру, для них характерні членування фасадів лопатками, використання трьох рівновисоких апсид, позакомарне покриття і кілька главок.

Протягом XII століття форма церков поступово трансформувалася в кубічну. Це відчувається вже в Георгіївському соборі Юр'єва монастиря, але найкраще видно в останній княжої будівництві на новгородській землі, церкви Спаса Преображення на Нередиці. Її внутрішня структура ще повторює Софійський собор, але число нефів зменшилася до трьох, а купол, спочатку шлемовидний, підтримувався лише чотирма стовпами.

Утворення Новгородської республіки призвело до зникнення князів-замовників, тому до кінця XII століття на зміну великим і пишним соборам прийшли невеликі чотиристовпні одноглаві церкви, вільні від архітектурних надмірностей, але зате такі, що володіють рідкісною виразністю форм і пропорцій. Зазвичай їх будували дуже швидко, всього за кілька літніх місяців, і кращими зразками цього типу є церква Благовіщення у Аркажи (1179) і пара церков з особливим трилопатевим фасадом, які прийшли, мабуть, в Новгород зі Смоленська - домонгольська мініатюрна церква Різдва в Перинському скиті (1226) і церква Миколи на Липні (1292). Спрощення архітектури не тільки торкнулося повного зникнення з фасадів декору, але і зачепило апсиди: від трьох рівновисоких вівтарних півкруг церкви Благовіщення, через проміжну стадію знижених бічних апсид (як, наприклад, в церкві Спаса на Нередиці), до кінця XIII століття новгородці прийшли до одноапсидного рішенням, що перетворився на один з атрибутів місцевого стилю.

Аж до втрати Новгородом незалежності в 1478 році тип одноглавого кубічного храму в місті домінував, але був творчо переосмислений місцевими майстрами: спочатку в ужиток повернулося членування фасадів лопатками, а потім до фірмового новгородського арочного паску на барабані - він використаний вже в Софійському соборі і, до речі , міг мати різний масштаб - додалося декоративне оздоблення фасадів. Внутрішня структура храмів зазнала лише одну серйозну зміну: починаючи з Успенської церкви на Волотовому полі (1352), і в новгородській, і в спорідненій псковській школі чотири купольних стовпа стали ставити ближче до стін, змінивши тим самим внутрішній простір храмів. До кінця XIV століття в місті з'явилися справжні шедеври. Це церкви Федора Стратилата на Струмку (1361) і Спаса Преображення на вулиці Ільїна (1374): остання знаменита ще й розписами Феофана Грека. Всього ж в Новгороді і його околицях збереглося більше десятка подібних споруд. Восьмискатне пощипцове покриття, часто зустрічається у цих церков, стало звичним лише в XVI столітті і є наслідком пізніших перебудов.

Після приєднання до Московського князівства місцева архітектура поступово увібрала в себе риси московського зодчества, в результаті чого в XVI столітті виникли цікаві перехідні форми храмів, де в різних пропорціях мирно уживаються і московська, і місцева традиції. Серед кращих прикладів цієї групи кілька церков Ярославового дворища і симпатична церква Бориса і Гліба в Плотниках (1536). До більш пізньої міській архітектури термін «новгородська» вже майже не застосовується, хоча і місцева природа, і чудові зразки старовинного зодчества дозволили зберегти своєрідність більш юних храмів.

Орієнтація[ред.]

З самої давнини місто існувало по обидва боки річки Волхов: на Софійській і Торговій сторонах. Софійська сторона виросла навколо дитинця з Софійським собором в центрі. Історичним ядром Торгової сторони є Ярославове дворище. Сторони пов'язані пішохідним мостом, який веде від Пречистенської арки кремля прямо до Ярославового дворища, і парою транспортних мостів, розташованих на північ від історичного центру. Навколо Кремля розбитий величезний парк, а все старе місто оточене земляним валом, який залишилився від укріплень Окольного міста. Велика частина міських визначних пам'яток зосереджена усередині міських валів або трішки за ними. Залізничний та автобусний вокзали теж недалеко, в півтора кілометрах на захід від Кремля. Історичне ядро міста вельми компактно, і для його огляду громадський транспорт вам, швидше за все, не буде потрібний. Кілька цікавих монастирів знаходяться в околицях міста. До Юр'єво легко дістатися автобусами, що регулярно вирушають від залізничного вокзалу. До інших навколишніх церков і монастирів простіше доїхати на таксі: автобуси ходять рідко і велика частина часу піде на їх очікування.

Якщо ви їдете в Новгород вперше, заплануйте на відвідування міста ніяк не менше одного дня, а двох днів має вистачити на те, щоб зрозуміти, куди ви, власне, потрапили, і побачити не тільки історичний центр, але і пару храмів в околицях.

Інформація[ред.]

  • 1 Червона хата, +7 (905) 290-86-86. Новгород - рідкісний для Росії приклад добре організованої сфери туристичних послуг. Сайт туристичного інформаційного центру містить безліч розумно структурованої інформації, яку ви також зможете отримати по телефону (він, кажуть, працює мало не цілодобово) або в «живому» офісі, де є схеми з визначними пам'ятками і гарно видані буклети. Поруч недешеве кафе російської кухні.

Як дістатись[ред.]

Літаком[ред.]

Пасажирський аеропорт в Новгороді припинив своє існування в 2000-х, з тих пір час від часу обговорюється створення нового аеропорту на місці військової авіабази в Кречевицях, але реальних дій у цьому напрямку не робиться. Прилетіти можна в Москву або Санкт-Петербург, останній в два рази ближче.

Потягом[ред.]

Залізничний вокзал

Проведена чітко по прямій залізниця Москва-Петербург обійшла Новгород стороною. Місто стоїть на бічній малодіяльної лінії, що примикає до основної магістралі в Чудово.

З Москви: щоденний нічний поїзд (відправляється о 22:05, прибуває в 6:24). Якщо вам потрібно їхати вдень, скористайтеся «сапсанами», які роблять зупинку в Чудово (в дорозі 3 год), а там пересядьте на потяг з Петербурга або на автобус (в середньому кожну годину) - останнє, втім, не дуже зручно, оскільки автобуси зупиняються на трасі і до вокзалу в Чудово НЕ під'їжджають.

З Санкт-Петербурга: поїзди-експреси «Ластівка» від Московського вокзалу (вранці, в районі 7 ранку, і ввечері в районі 20 годин, 3-3.5 ч). Крім них збереглася одна повільна електричка, відправляється теж від Московського вокзалу в районі 8 ранку. Епізодично курсує приміський поїзд на Новгород з Вітебського вокзалу, але вам цей потяг не потрібен, оскільки він йде по загубленій в болотах лінії через Новолісіно, витрачаючи на дорогу більше 4 год. Також присутній пряме залізничне сполучення з Нижнім Новгородом, Тверю, Володимиром, Петрозаводськом і Псковом. Приміський рух по залізничній лінії на Лугу то скасовується, то відновлюється знову, так що якщо планується поїздка в цьому напрямку, варто заздалегідь уточнити актуальний розклад.

  • Залізничний вокзал, вул. Жовтнева,5, +7 (8162) 73-93-80 (довідкова), +7 (8162) 77-53-72 (черговий). Розташовується в кінці Воскресенського бульвару в кілометрі від Кремля. Всередині вся звичайна для невеликого вокзалу інфраструктура: каси, зал очікування і цілодобові камери схову. У кіосках торгують напоями та пресою, можна купити карту міста. Будівля вокзалу побудовано після війни в абсолютно незвичайному для того часу стилі, що навіяний давньоруської архітектурою. Проектував вокзал Ігор Явейн, роботу якого сучасники називали «конструктивізмом, що пішли в новгородське підпіллі». Поруч з вокзалом зверніть увагу на комплекс інших споруд того ж періоду: касові павільйони, багажне відділення і навіть павільйон «Окріп», в якому набирали гарячу воду до появи в поїздах титанів. Перед вокзалом колись стояв бюст Маркса, тепер його змінив Олександр Невський.

Автомобілем[ред.]

Новгород стоїть біля траси M10, від Москви 510 км, від Петербурга 200 км. Траса А116 йде уздовж озера Ільмень на південь, а потім повертає на захід у бік Пскова (200 км).

Автобусом[ред.]

Основне автобусне сполучення з Санкт-Петербургом. Автобуси (в тому числі ті, що проходять) відправляються кожні 30-60 хв, в дорозі 3.5 год. Йдуть вони на петербурзький автовокзал (Обвідний канал), роблячи проміжну зупинку у метро Купчино. Розміри автобусів і рівень комфорту різняться, але часто виявляються незадовільними: по можливості їдьте поїздом. У Псков 2 автобуса в день (4 год) і ще один раз в день ходить автобус в цікаве місто Порхов (4.5 год), звідки у Псков можна виїхати залізницею або місцевим автобусом. У південному напрямку існує єдиний автобус на Твер (через Торжок, Вишній Волочек), чим зв'язок Новгорода з сусідніми регіонами обмежується.

  • Автовокзал, вул. Жовтнева,1, +7 (8162) 73-99-79. 5:00 – 22:00. Двоповерхова будівля початку 2000-х на Привокзальній площі. Камера зберігання:: 7:00 - 19.00.

Кораблем[ред.]

Пасажирського судноплавста по Волхову немає вже дуже давно. Пристань у кремля обслуговує прогулянкові кораблики.

Транспорт[ред.]

У Великому Новгороді ходять автобуси і тролейбуси. Їх маршрути можна подивитися тут, а розклад тут[недійсне посилання]. Вартість проїзду: 27 руб (2018), оплата кондуктору. Якщо їх можливостей не вистачає, можна скористатися послугами численних таксі, готових за цілком розумні гроші доставити мандрівника в будь-яке місце в межах міста або його околицях. Таксі можна замовити по телефону, зловити в центрі міста або біля вокзалу, або скористатися агрегатором Яндекс-таксі, чинним в місті з 2019 року.

Прогулянкові кораблики відправляються від пристані перед кремлем. Вони рекламують себе настільки активно, що створюють сильний шумовий фон і просто дратують. Реклама повідомляє про прогулянку на озеро Ільмень, але в реальності до озера кораблики не доходять, а відвозять туристів до Рюрикове Городище, де дають півгодини погуляти, після чого везуть назад, супроводжуючи все це настирливим записом - аудіо-екскурсією через гучномовець (можна, однак, потерпіти заради того, щоб дістатися до Рюрикова городища). Бувають і більш розважальні рейси без будь-якої екскурсії, коли на борту теплохода всю дорогу звучить гучна музика сумнівної якості.

Що відвідати[ред.]

Софійська сторона[ред.]

Новгородський детинець[ред.]

Новгородський детинець

За літописними даними, перша оточена ровом дерев'яна фортеця була побудована в Новгороді в XI столітті за князя Володимира, сина Ярослава Мудрого. У XIII-XV століттях дитинець кілька разів перебудовувався, поки, нарешті, не були зведені спочатку кам'яні вежі, а потім і стіни, будівництво яких було розпочато з берегової лінії. В результаті вийшла кам'яна фортеця, огороджена червоно-цегляними стінами протяжністю близько 1.5 кілометрів, висотою від 8 до 15 м і шириною від 3.6 до 6.5 м. З 12 кам'яних веж кінця XV століття збереглося дев'ять. Замість двох з них - Воскресенської і Пречистенською (яка обрушилась) - в XIX столітті були зроблені проїзні арки, приблизно тоді ж розібрали і Борисоглібську вежу, яка підмивалась паводками. До нас дійшли дві круглі в плані Федорівська і Митрополича вежі, а також Златоустівська, Покровська, Кокуй, Княжа, Спаська, Палацова і Володимирська вежі. Велика частина стін в тій чи іншій мірі перебудовувалася, незмінним з XV століття залишилося лише прясло між Княжою і Спаської вежами. Стіна між парою круглих веж, що входили в комплекс Володарного двору, примітна співіснуванням двох типів зубців. Нижні, дворогі, датуються кінцем XV століттям, а верхні, прямокутні, з'явилися через століття при влаштуванні двохярусного бою. Кілька веж виділяються із загального масиву:

Софійський собор
Дзвіниця Софійського собору

Чим зайнятись[ред.]

Що купувати[ред.]

Де поїсти[ред.]

Дешево[ред.]

Середні ціни[ред.]

Дорого[ред.]

Де розважитись[ред.]

Де зупинитись[ред.]

Дешево[ред.]

Середні ціни[ред.]

Дорого[ред.]

Де навчатись[ред.]

Як заробити[ред.]

Застереження[ред.]

Великий Новгород - спокійне і безпечне місто: як мінімум в тій своїй частині, яка може бути цікава туристам. В районі кремля і Ярославового дворища можна гуляти в будь-який час доби. У житлових районах дотримуйтесь звичайних застережних заходів.

Пам'ятник Тисячоліттю Росії

Як вирішувати проблеми[ред.]

Зв'язок[ред.]

Майже всі кафе в центрі міста пропонують своїм відвідувачам безкоштовний Wi-Fi.

1 Главпоштамт, вул. Дворцова, 2 (поруч з Ярославовим дворищем). Пн–Пт 8:00 – 20:00, Сб 9:00 – 18:00, Вс 9:00 – 14:00. Доступ в інтернет.

Куди далі[ред.]

Великий Новгород зручний для тих, хто подорожує по Росії вперше: звідси ніч на поїзді до Москви і всього кілька годин шляху до Санкт-Петербурга. Якщо ж вас більше приваблюють малі форми і маловідомі куточки російської провінції, то варіантів не так вже й багато. Найпростіше з'їздити в Стару Руссу, до якої всього 2 години на автобусі. Це давньоруське місто і бальнеологічний курорт з декількома цікавими храмами і будинком-музеєм Достоєвського. Інший, дещо менш зручний напрямок - Боровичі, де похмурий промисловий колорит зливається з незвичайними пам'ятками начебто найстарішого в Росії арочного моста через річку Мсту. На Мсті ви також побачите перекати і старовинні села, але все це навряд чи вкладеться в формат одноденної поїздки. Можна відвідати і Валдай, мальовниче містечко на березі озера, відомий Іверським монастирем і музеєм дзвіночків. Нарешті, для всіх, хто цікавиться російською історією, цілком природним буде продовжити подорож з Новгорода до Львова.

В околицях Новгорода збереглося чимало чудових пам'яток архітектури. Здебільшого це колишні або діючі монастирські ансамблі або окремі храми, що залишилися від стародавніх монастирів, дата заснування яких втрачається в століттях. Найцікавіша група пам'ятників знаходиться на правому березі Волхова. З машиною всю її можна охопити за кілька годин, рухаючись від церкви на Волотовому полі до Рюрикова городища (або в зворотному напрямку). А ось для того, щоб дістатися до розташованої поруч з цією групою церкви Миколи на Липне, будуть потрібні спеціальні зусилля.


Ця стаття містить текст, перекладений зі статті "Великий Новгород" Вікімандрів російською мовою. А тут знаходиться список її авторів.
Ця стаття є кістяком. У неї є шаблон, але їй дуже не вистачає
інформації. Будь ласка, додайте ваші знання! Вперед!